Menu
środa, 15 czerwca 2016

Wzdęcia a problemy skórne.

Powiązania pomiędzy problemami jelitowymi a wyglądem skóry bywają bardziej skomplikowane niż bezpośrednie oddziaływanie zjadanej żywności.

W odniesieniu do wyglądu zewnętrznego, nasz przewód pokarmowy odgrywa dużo większą rolę niż geny, ponieważ bez zdrowych jelit ciężko o lśniącą skórę czy wspaniałe włosy.
Układ pokarmowy człowieka porównać możemy do gleby - gdy nie jest odpowiednio nawożona = rośliny nie kwitną z całą swoją urodą.

Z badań wynika.

  1. Ponad 1/2 pacjentów ze zmianami trądzikowymi, posiada również zmiany we florze jelitowej.
  2. W społeczeństwach, w których stosuje się tradycyjną, lokalną 'swojską' dietę z wyłączeniem lub jedynie z niewielką ilością produktów przetworzonych - występują niewielkie ilości schorzeń żołądkowo-jelitowych oraz praktycznie nie występują problemy z trądzikiem.
Odkryto powiązania trądziku różowatego z zapaleniem i zaburzeniami równowagi bakteryjnej w jelitach.
Skóra jest niejako naszym zewnętrznym obrazem jelit. Wszystko co zjadamy - ujawnia się na niej.
Uczulenia i nietolerancje prócz wzdęć mogą objawiać się:
-podkrążeniem oczu
-zmianami trądzikowymi
-podpuchnięciami
-wysypkami
-zaczerwienieniem skóry


Co idealnie widać na załączonym obrazku. Zdaję sobie sprawę z tego, że moje 'problemy z cerą' dla kogoś kto ma poważny problem z trądzikiem mogą wydawać się zabawne, ale dla mnie, która nigdy nie miałam żadnych problemów ze skórą na twarzy - zsypane czoło i bliny po wypryskach (których już się pozbyłam) w wieku 23lat były prawdziwą katastrofa. Ps. przepraszam jeśli naruszyłam czyjeś poczucie estetyki.

Jelita możemy również postrzegać jako najgłębszą z warstw naszej skóry - to z czym skóra ma kontakt, zostaje wchłonięte. Daje to do myślenia w przypadku gdy nacieramy się balsamem, nakładamy podkład czy chociażby tusz do rzęs.
  • Pewien profesor zajmował się badaniami dotyczącymi kumulacji metali ciężkich w ludzkich organizmach. Wiadomo, ludzie żyjący na wsi, mieli inne wyniki od ludzi żyjących w małych miasteczkach, a Ci z małych miasteczek różne od tych żyjących w dużych miastach. Wyniki badania były takie - jak się spodziewał. Szok nastąpił gdy wyniki były bardzo różne w obrębie jego rodziny. Która w większości odżywia się podobnie i żyje w tym samym miejscu na ziemi. Dokładniej, wyniki jego żony i córki były odbiegające od 'normy'. Odpowiedzialny okazał się tusz do rzęs którym obie Panie nagminnie się malowały.
Tyczy się to również wody w której się myjemy czy chociażby żelu pod prysznic. Środki chemiczne znajdujące się w składzie kosmetyków oczyszczających skórę bardzo dobrze się pienią a więc świetnie spełniają swoja funkcję, a jednak są też łatwo wchłaniane przez skórę, podrażniając ją, pozbawiając naturalnego nawilżenia i natłuszczenia. Gdy nakładamy na skórę chemiczne produkty - niszczymy delikatny ekosystem naszej powłoki.
Żrące środki chemiczne mogą wręcz zwiększać przepuszczalność skóry -> ułatwiają dostęp do jelit bytującym na niej wirusom i bakteriom, prowadząc tym samym do procesów zapalnych w jelitach, za czym idzie również WZDĘĆ. 

Pamiętajmy, że zdrowe wnętrzności to nie tylko odżywianie ich za pomocą zjadania pokarmu, my ten pokarm musimy jeszcze przyswajać. Same wybory dietetyczne nie zawsze determinują to jak dobrze jesteśmy odżywieni. Co zmniejsza wchłanianie?
-leki przeciwkwasowe na chorobę refluksową
-Celiakia
-Choroba Leśniowskiego-Crohna
-leki przeciwzapalne zarówno steroidy jak i antybiotyki
-alkohol

Dysbioza. Dominująca przyczyna wzdęć. Doprowadza do nadmiernego przerostu bakterii chorobotwórczych oraz 'wybicia' tych pożytecznych. Powód? Skrajnie uboga w składniki odżywcze dieta, zażywanie leków, infekcje, pasożyty, hormony (zarówno te zażywane jak i w formie 'dodatków do żywności'), steroidy... Po intensywnej antybiotykoterapii w organizmie może dojść do przerostu drożdżaków - co prowadzi do zapalenia mieszków włosowych, wypadania włosów czy też łuszczenia.

Leczenie trądziku antybiotykami
Antybiotykoterapia w przypadku trądziku jest skuteczna, niestety na krótko. Na dłuższą metę prowadzi do nasilenia dysbiozy (wzdęc przy okazji) a więc i nawrotów choroby, niekiedy silniejszych niż ich pierwotna forma. 
Zespół Jelita Nieszczelnego a trądzik
ZJN skutkuje przedostawaniem się patogenów, wirusów, toksyn, bakterii które prawidłowo powinny wydostać się wraz z kałem, z powrotem do krwioobiegu - co może powodować stany zapalne skóry a więc też zmiany trądzikowe.

A więc uroda znów zaczyna się w jelitach. Nazwanie przyczyny zaburzenia równowagi w organizmie jest często najważniejszym krokiem w leczeniu.

Tak, wydaje się, że gadam od rzeczy. Każdy z nas (ja też) zna kogoś kto o siebie nie dba i dysponuje piękną cerą i włosami. Ale każdy zna też kogoś kto je 'śmieci' i jest chudy jak szparag czy nie dba o siebie a ma idealne wyniki morfologii. Nic nie jest dane nam na zawsze więc dbajmy o siebie. Tym bardziej, że żywnościa w sprawach urody możemy wiele zdziałać... 
Odżywiajmy swój mikrobiom poprzez tworzenie gościnnego środowiska dla rozwoju dobrych bakterii nie tylko w jelitach ale na całym ciele!
Nie dbajmy przesadnie o czystość... Bród do 5cm sam odpada ;-D ;-D
Ćwiczmy! Rozruszajmy jelitka, poprawmy perystaltyke, wypacajmy toksyny i... róbmy zastrzyki z endorfin!






Źródło:
-Robynne Chutkan 'Zdrowa lekkość brzucha'
-moje notatki z toksykologii, której uczę się z pełnym zaangażowaniem (ale już mam dość).





10 komentarzy:

  1. Ja mam często zajady ze względu na pastę do zębów. Próbowałem różne także te z zielonym paskiem na zgrzewie i bez zmian.

    Ludzie mówią, że pastą smarować zajady a gówno prawda. 3 miesiące męczyłem się z zajadami próbując różnych szamańskich metod aż pani doktor w przychodni powiedziała aby zmienić pastę do zębów. Po zmianie pasty pomogło na dwa dni potem zajady wróciły. Dopiero odstawienie pasty na tydzień spowodowało całkowite zagojenie zajadów.

    Może mam uczulenie na SLS, który znajduje się chyba w każdej paście do zębów. Także pastą myje zęby tylko raz dziennie. W pozostałych przypadkach samą szczoteczką i nitką dentystyczną i raz dziennie płuczę płynem.
    No i pasty na szczoteczkę nakładam w ilości odpowiadającej ziarnku grochu a nie taki wielki pasek jak na reklamach w telewizji.

    Za dużo chemii to nie zdrowo ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. możesz być zęby solą (kiedyś się myło - z tym, że jeśli masz wrażliwe dziąsła będą krwawić ;/) albo kupić pastę ekologiczną :) są bez 'wszystkiego' czego dusza zapragnie, nawet słodzone ksylitolem :D

      Usuń
    2. Można 'myć' weglem aktywnym i olejem kokosowym. Przy okazji będzie też działanie wybielające :) Ostatecznie sam kokos tez da radę.

      Usuń
  2. To chyba będę musiał sobie taką pastę importować :D w mojej części świata wszystko jest chemiczne :D

    Gdzie znajdę taką pastę ? Tj w jakim sklepie? Znasz jakieś marki które możesz polecić?

    PS. Chyba, że zacznę robić pastę samodzielnie jak moja znajoma. Mydło i pasta zawsze własnej roboty ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Swego czasu, gdy pracowałam w EKO sklepie - mieliśmy takie pasty z Dabur albo Receptury Babuszki Agafji.
      Najlepiej wpisz w wyszukiwarkę np 'pasta bez SLS' i myślę że zobaczysz składy bo jest ich na prawde sporo, oczywiście warto też poszukać najtańszej hurtowni bo jak to kosmetyki o dobrym składzie - niekiedy są dosyć drogie :)

      Usuń
  3. Bardzo fajny i wartościowy artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Z wszystkim się zgadzam! Widzę po sobie jak moja skóra reaguje na to, co dzieje się w moich jelitach. Po antybiotykoterapii dochodzę (i skóra dochodzi) do siebie do tej pory. Bardzo cenny post Pati! Dzięki! :*

    OdpowiedzUsuń