Menu
czwartek, 14 kwietnia 2016

Pasożyty #2. Kleszcze. Dlaczego są takie niebezpieczne?

Gdzie nie spojrzę, wszystko mnie ostrzega przed inwazją kleszczy która to ma być w tym roku.
Hej, co rok jest inwazja kleszczy...
Hej, jestem jedyną znaną mi osobą która faktycznie wie - czym jest odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, w dodatku wiem - dlaczego kleszcze są niebezpieczne i nie można ich 'ogarnąć' więc chyba zaczynam czuć się w obowiązku aby ostrzegać.

A więc, Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?
 1. Samica składa jaja, po 30dniach wylęgają się z nich larwy - ssą krew. W ciągu 4-8tyg przekształcają się w nimfy - ssą krew. Przechodzą na 8-12tygodniowy okres spoczynku - przechodzą wylinkę i powstają dorosłe kleszcze - ssą krew.
 2. Kleszcz 'chory' przenosi patogeny przez wszystkie swoje stadia rozwoju - Larwa -> Nimfa -> Dorosły
 3. Kleszcz 'chory' może składać 'chore jaja'. !!! Niektóre choroby kleszcze są w stanie przekazywać przez nawet 5 pokoleń! Konsekwencją są niemożliwe wyeliminowanie chorób przenoszonych przez kleszcze w danym regionie.
 4. Zakażony kleszcze, nie zawsze musi być kleszczem zakaźnym.
Pilnujmy się, pilnujmy zwierzątek. Choroby przenoszone przez kleszcze nie są 'lajtowe' i ciężko się je przechodzi, ale też nie popadajmy w paranoje. Oczekujmy od życia tego - co najlepsze! I standardowo - dbajmy o dietę. W ciepłe dni, warto popijać pyszną herbatkę z Czystka, która pomimo wielu dobrych właściwości, również odstrasza kleszcze. A wieczorem zagryzać kolację czosnkiem, którego zapach nasza skóra wydziela przez kilka dni.  ;-D


Źródło:
-pasozyty.org
-pokazywarka.pl7 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że kleszcze nie przepadają za czosnkiem. Szkoda, że koty nie mogą go jeść, bo jakiś czas temu zauważyłam takiego jednego "dziada", który spaceruje po karku mojego czworonoga. Na szczęście jeszcze nie zdążył się wkręcić. No nic, pozostaje mi zakupić krople przeciw kleszczom dla moich pupili, a na siebie uważać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. napar z Czystka można podawac czworonogom :)

   Usuń
 2. Kleszcz wysysa krew jak wampir. Że też wcześniej nie pomyślałem żeby potraktować kleszcze tak samo jak wampiry... czosnkiem! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Też ostatnio trafiam na sporo informacji na temat inwazji kleszczy, trzeba po prostu uważać. Na szczęście nie miałam nigdy z nimi "przyjemności"
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 4. Czosnek odstraszy nie tylko kleszcze, ale poważnie to dobra rada. Doraźnie można się wypiskać antykleszczowym sprejem przed wyjściem w las :)

  OdpowiedzUsuń