Ile we własnym wyglądzie możemy wskórać dietą?
-Dużo.
Codziennie się o tym przekonuję. Pewnych zmian nie widzę, do czasu, aż ktoś zwróci na nie moją uwagę. Ale lata 'zdrowego' trybu życia - robią swoje.
Dla skóry pełnej blasku:
-czerwone, pomarańczowe, żółte warzywa.
Badacze wykazali, że spożywanie 2 dodatkowych porcji warzyw zawierajacych karotenoidy przez okres 6 tyg. zmienia odcień skóry na zdrowy, naturalny i pełen blasku.
Walczą ze zmarszczkami:
-ciemnozielone warzywa liściaste.
Są źródłem magnezu.
Badacze wykazali, że kobiety spożywające duże ilości żółtych i zielonych warzyw charakteryzowały się młodszym wyglądem skóry w okolicach oczu.
Podobno! Pomagają także wytworzyć naturalny filtr przeciwsłoneczny.
Zawierają w sobie potencjał odtruwający, wspomagający pracę wątroby, detoksykują i są źródłem Siarki.
Przywracają równowagę hormonalną:
-warzywa kapustne.
Wspomagają bakterie jelitowe:
-Zawierają prebiotyki. Cebula, Por, Topinambur, Liście Mleczu, Szparagi, Cykoria, Banany, Czosnek.
Badania wykazały, że dodatek tych produktów do diety powoduje wzrost populacji dobrych jelitowych bakterii o 133mln na tydzień.
Super owoc, to również:
-jagody. Charakteryzują się niskim IG. Zawierają kwas elagowy, który przeciwdziała uszkodzeniom skóry wywoływanym przez promienie UV, co za tym idzie - zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Zboża:
-zawierają witaminy z gr B i są źródłem Magnezu.
Białko:
-jest budulcem skóry, włosów i paznokci.
Najlepsze źródła:
- BULION NA KOŚCIACH. Tak, wiem, że kostka rosołowa jest prostsza w użyciu ale to klasyczny, stary dobry wywar z kości zawiera KOLAGEN, Magnez, Wapń... w łatwo przyswajalnej dla nas formie.
- Jaja. Zawierają 8 witamin (zupełnie jak znane płatki :P), lecytynę - która posiada zdolności naprawcze skóry i sprawia, że błony komórkowe są mocne, co spowalnia starzenie.
- Tłuszcze rybne. Walczą z trądzikiem, wypryskami i o ironio! Suchą skórą! Działają przeciwzapalnie. SĄ ŹRÓDŁEM WITAMINY D - która REDUKUJE SIŃCE POD OCZAMI.
- Drób. CIEKAWOSTKĄ JEST - iż ciemniejsze mięso przy kościach zawiera bardzo dużo Cynku, który jest niezbędny w procesie regeneracji skóry.
- Warzywa strączkowe.
- Czerwone mięso. Zawiera Żelazo hemowe które jest najłatwiej przyswajalne. Niski poziom Żelaza wiąże się z bladością oraz upośledzeniem funkcji tarczycy, co może prowadzić do wysuszenia i ściemnienia skóry. Niedobory Żelaza wiążą się również z uczuciem niepokoju, a to działa jak dodatkowy czynnik stresogenny.
- Soja. Zawiera fitoestrogeny. Kobiety jedzące Soję charakteryzują się mniejszą ilością zmarszczek, bardziej napiętą i nawilżoną skórą. Produkty fermentowane z Soi (jak wszystko co powstaje z użyciem tych dobrych bakterii) są dla nas jeszcze lepsze!
- Awokado. Jest doskonałym źródłem zwalczających stan zapalny jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera również glutation, który łagodzi uszkodzenia błony śluzowej jelita i ułatwia wątrobie odtruwanie organizmu oraz luteinę, która jest przeciwutleniaczem. Luteina wraz z zeaksantyną chronią skórę przed uszkodzeniami wywoływanymi przez promienie UV.
- Glony - spirulina/chlorella. Źródło chlorofilu, który pomaga 'natlenić' skórę, witaminy D oraz B12.
- Chia. Źródło Omega-3, witaminy E, Cynku i Magnezu.
- Siemię lniane. Zawiera kwas alfa-linolenowy, który w naszym ciele przekształca się w związki przeciwzapalne. Siemię lniane jest też najbogatszym, roślinnym źródłem omega-3. Dlatego warto je spożywać zarówno w ziarnach jak i w postaci oleju.
- Orzechy. Są mieszanką białek wzmacniających skórę oraz źródłem Selenu.
- Oliwki. Źródło kwasy oleinowego oraz Skwalenu który sprawia, że skóra wygląda na grubszą = młodszą!
- Olej kokosowy. Źródło kwasu laurynowego o działaniu przeciwbakteryjnym, wspomagającym odporność.
- Chili, zielone, czerwone, papryka, cayenne, jalapeno. Źródła witamin A i C, zapobiegającym rozkładowi kolagenu w skórze.
- Cynamon. Przeciwutleniacz.
- Czosnek. Opóźnia starzenie oraz tłumi działanie enzymów prozapalnych.
- Kimchi. Zawiera chili i czosnek oraz jest produktem fermentowanym! Obecne są dobra dla kolagenu witaminy A, C i E.
- Natka pietruszki. Bogata we flawonoid apigeninę, która ma działanie przeciwzapalne i 'wymiata' wolne rodniki.
- Sól. Wskazana dla niskociśnieniowców. Zwłaszcza himalajska, bogata w minerały.
- Kurkuma. Zwalczająca stany zapalne.
Źródło:
-'Młoda bez skalpela' dr Nigma Talib
Kurde no nie zapamiętam tego wszystkiego :D
OdpowiedzUsuńNo właśnie skończyły mi się jagody. Będę musiał się teraz posiłkować mrożonymi ze sklepu :-/ ale na koniec lata zamierzam nazbierać jeszcze więcej. Pół metra sześciennego jagód to zdecydowanie za mało na cały rok. Trzeba kupić trzecią zamrażarkę :D tak 1 - 1,5m3 chyba wystarczy :D
A ja właśnie mam ostatni woreczej mrożonych z zeszłego lata ;)
UsuńIleż w tym prawdy, że będąc nastolatką chciałam wyglądać na taką dobrą 20-stkę, a obecnie (chociaż dużo się jednak nie zmieniło) również... chciałabym wyglądać jak 20-stka ;)
OdpowiedzUsuńA jedzenie ma ogromny wpływ na stan skóry, codziennie się o tym przekonuje. Ale też... stres jest tym czynnikiem, który potrafi nam dodać kilku dobrych lat, dlatego raz na jakiś czas łamię wszelkie zasady i jem pyszną szarlotkę, bezę czy inne niezdrowe ciacho, tłumacząc sobie, że jak jestem szczęśliwa to i hormony działają zbawiennie praktycznie na wszystko ;)
oo... domowej szarlotki tak samo jak ciasta z rabarbarem nigdy nie odmówię :D
Usuńa co do bezy... raz w życiu jadłam przepyszną bezę z serkiem mascarpone i borówką amerykańską... choćby nie wiem co! jeśli kiedykolwiek spotkam gdzieś taką - zjem. To było niebo w gębie!!! :)))