Menu
sobota, 3 czerwca 2017

Czy można przeszczepić osobowość? Czyli o przeszczepie kału słów kilka.

Zaczynają mnie męczyć wyrzuty sumienia w związku z moimi gównianymi tematami.


Hobby nie wybiera.

Każdy pewnie słyszał, że pacjent po przeszczepie (np. serca) nabiera cech i upodobań dawcy. Czyli, lubuje się w innych potrawach, zaczyna palić papierosy...

Przeszczep 'chudej' mikroflory do myszy 'grubej', chroni przed otyłością. Przeszczep 'grubej' do 'chudej' powoduje tycie. 

...ale co jeśli powiem Wam, że...
'Szczęśliwa mikroflora leczy depresję?'
W 2011r na Uniwersytecie McMaster w Ontario przeprowadzono badania na dwóch grupach myszy. 1 zlęknionej i 2 pewnej siebie i ekstrawertycznej. Badania potwierdziły tezę, przeszczep mikrobów ma wpływ na zachowanie.
Mianowicie... Wpływają one na poziom czynnika neurotropowego pochodzącego z mózgu (BDNF) w hipokampie. Czynnik ten jest białkiem którego funkcje są wiązane z chorobami typu - depresja, schizofrenia oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Jego niski poziom wiąże się z lękliwością i często obserwujemy go u żołnierzy wracających z misji.

Szczerze mówiąc - nauka nie wie w jaki sposób mikroflora zmienia poziom BDNF, ale być może jesteśmy na dobrej drodze aby ułatwić życie weteranom i osobom z zaburzeniami psychicznymi.


Źródło:
-'Zdrowie zaczyna się w brzuchu' Justin, Erica Sonnenburg


Brak komentarzy

Prześlij komentarz