Menu
niedziela, 8 maja 2016

Dlaczego szufladkujesz?

Taka nasza P o l s k a mentalność. Lubimy szufladkować. Bardziej 'naiwni' (ja) przypisują ludziom chętniej te dobre cechy. Ci bardziej 'trzeźwi' te gorsze...

Mój mózg, Twój, Jej, Jego... jest narzędziem bardzo ekonomicznym (dąży do automatyzacji procesów poznawczych - tak, aby spalić jak najmniej kalorii) oraz uczy się na wytyczonych wzorcach (kategoryzuje określoną sytuację na podstawie wcześniejszych pojedynczych wniosków - np. spotykasz na ulicy długonogą, długowłosą, naturalnie opaloną piękną kobietę - automatycznie przychodzi Ci do głowy myśl - S o l a r a. P u s t a k.
Nie istotnym jest, że kobieta jest w trakcie pisania doktoratu, jest znanym ze swoich publikacji specjalistą w danej dziedzinie... Wystarczy, że pojawią się razem pewne czynniki - a mózg już umieścił ją w gotowej 'kategorii poznawczej', przyklejając daną etykietę.

Niesprawiedliwe i niekorzystne kategorie.
Idąc tym tokiem myślenia a w zasadzie nie myślenia przecieramy wciąż utarte schematy, zamiast szukać nowych dróg i wychodzić poza strefę komfortu.Muszę przejść na dietę.
-Słychaj, długo już jesteś na tej swojej diecie? Jak Ty dajesz radę? Chudniesz jeszcze?
- O_o

- (...) A nie, Ty to pewnie nic nie jesz na tej swojej diecie...
-O_o

-A Ty coś jesz? Pewnie waciki.
-O_o

-Dobrze, że nigdy nie zagłębiałam się w tajniki dietetyki, bo nic bym nie jadła.
-O_o

-Dieta? Kiełki i awokado. Dla bogaczy!
-O_o

-To ile sie chudnie na tej diecie? 5, 10kg?
-O_o

-Weź mi daj jakaś diete, żebym schudła 10kg w tydzień.
-O_o O_o O_o

Dlaczego uważasz, że dietetyk nic nie je? Serio myślisz, że wciąż wszystkiego sobie odmawia? Chodzi smutny i głodny? Ah no pewnie już siadły mu nerki od nadmiaru białka, kolana od biegania, i niebawem wpadnie w anoreksje.
Dlaczego nie ogarniesz, że on wie co, z czym, dlaczego i kiedy j e ś ć?
Dlaczego uważasz, że osoba szczupła i 'na diecie' jest nieszczęśliwa?

Dlaczego nie jesteś w stanie ogarnąć, że osoba zdrowi się odżywiająca jest szczęsliwa? Istnieją to potwierdzające dowody naukowe.

-Mi nie chciałoby się tak/tyle biegać.
A może gdybyś pobiegł raz, drugi, pięćdziesiąty czwarty (...) to by Ci się zachciało? Nawet nie tylko biegać, ale robić milion innych fajnych rzeczy! Może osoba szczupła biega aby się zainspirować? Szukać nowych pomysłów na siebie, oczyścić umysł?

O wpływie 'fit mody' na życie wspominałam już przy okazji Chcesz osiągnąć życiowy sukces? Bądź fit!

Szczupła i zgrabna kobieta, szczupłej i zgrabnej kobiecie nierówna. Jeżeli nie potrafisz odróżnić wypracowanej sylwetki od 'zagłodzonej' poproś o wysłanie nagich zdjęć czy coś ;-) <z przymrużeniem oka>


Myśl i uważaj co chcesz. Tego nikt nie może nikomu zabronić. Ale nie powtarzaj takich głupot, bo to świadczy o Twoich brakach w edukacji. Troszkę to niepoważne.
Nie szufladkuj. Twórz nowe wzorce w swojej głowie.


Źródło:
-M. Grzesiak 'Psychologia sprzedaży'
-kwejk.pl
-twimg.com
-pinimg.com
lol24.com


Brak komentarzy

Prześlij komentarz