Menu
poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Witamina D.

Coraz więcej się o niej mówi - i dobrze, ale wciąż ciężko spotkać kogoś kto regularnie ją przyjmuje. Tak, nawet wśród studentów dietetyki! (słyszeliście, że szewc bez butów chodzi? :P)

A szkoda.

Witamina D.
Czyli witamina D1, D2 i D3.
D1 wykazuje niską aktywność biologiczną, a więc dla nas jest mało istotna.
D2 syntetyzowana jest w roślinach i grzybach pod wpływem światła UVB,
D3 syntetyzowana jest w skórze ludzi i zwierząt również pod wpływem światła UVB.

Niedobory witaminy D ma 95% Polaków! Z czym to się wiąże?
-Występowaniem wielu chorób, w tym nowotworów.
Odpowiedni jej poziom ma znaczenie w przypadku wszystkich ważnych funkcji w organizmie, mianowicie - receptory dla witaminy D znajdują się w większości tkanek i narządów:
-jajnikach
-tarczycy
-nadnerczach
-trzustce
-mózgu
-tkance tłuszczowej
-kościach
-mięśniach
-rdzeniu kręgowym
-przysadce mózgowej
-grasicy
-skórze
...

Jeżeli masz problemy z którymkolwiek narządem, warto przyjmować suplement. Wykazano, że odpowiedni poziom cholekalcyferolu hamuje wzrost i różnicowanie komórek nowotworowych, stymuluje również apoptozę i hamuje angigenezę (a w przypadku gdy już wystąpią powoduje, iż chemioterapia jest bardziej efektywna), hamuje też rozwój choroby niedokrwiennej serca, zawału, pobudza układ immunologiczny do pracy oraz hamuje działanie cytokin prozapalnych, oddziałowuje na neurony w mózgu, metabolizm neuroprzekaźników - a niedobory mogą prowadzić do zmian w mózgu nawet jakich jak zachorowalność na schizofrenię.

Niedobory witaminy D3 mogą upośledzać działanie insuliny, wpływać niekorzystnie na metabolizm glukozy oraz inne procesy metaboliczne!!
Tak więc, rozpoczynając swoją przygodę z gubieniem wagi - również upewnij się, że przyjmujesz odpowiednią dawkę witaminy D, gdyż jej brak może Ci uprzykrzać i tak trudną do pokonania drogę.


Więc nie unikamy słońca. Nic nie jest dobre w nadmiarze - opalanie również. Ale zakrywanie się filtrami też. Ps. zauważyłyście, że krem z filtrem rozpuszcza lakier do paznokci?Źródło:
-notatki z wykładów.
-Foodforum 3(9)/2015

3 komentarze:

  1. A witamina D3 to tylko ze słońca czy jest jeszcze jakaś inna możliwość (poza solarium) żeby sobie te niedobory uzupełnić?

    OdpowiedzUsuń