Menu
poniedziałek, 31 października 2016

O tym jak nas tuczą antybiotyki.

Wszyscy mówią, że kurczaków z masowych hodowli nie należy jeść - bo są faszerowane antybiotykami. Nawet Ci, którzy sami siebie faszerują antybiotykami kilka razy do roku, w przypadku, gdy antybiotyk nie jest konieczny...

Dlaczego więc antybiotyki są takie niebezpieczne?

Dlaczego antybiotyki podawane są zwierzętom?
Wszyscy uważają, że antybiotyki podawane są zwierzakom aby nie chorowały, ponieważ przetrzymywane są w słabych warunkach. Nie potwierdzam, ani nie neguję. Choć podejrzewam, że to prawda.
Dodam, że niskie dawki antybiotyków podawane zwierzakom hodowlanym zwiększają ich masę o 15%. Co przekłada się na większe zyski. Im wcześniej podawane są antybiotyki - tym większy przyrost masy.
  • Badania na myszach.
U myszy, którym od 'wczesnej młodości' podawano niskie dawki antybiotyków - wzrosła procentowa zawartość tkanki tłuszczowej. Ich mikroflora zaczęła przypominać mikroflorę osoby otyłej. Zarówno grupa badawcza jak i kontrolna otrzymywały taka samą ilość kalorii, jednakże potrafiły one uzyskać więcej energii z pożywienia i przechowywać ją w postaci nadprogramowej tkanki tłuszczowej. 
  • Badania na dzieciach
Porównanie brytyjskich dzieci które brały antybiotyki oraz tych które nie miały z nimi do czynienia ukazuje diametralne różnice w ich masie ciała. Okresy (w latach) utrzymywania się nadwagi były uzależnione od wieku w którym małemu pacjentowi podano antybiotyk. Dowodzi to, iż stosowanie antybiotyków we wczesnym okresie życia może oddziaływać na skład mikroflory jelit, a w konsekwencji wywoływać 'tendencję do tycia' utrzymującą się przez długie lata po skończeniu kuracji.

Antybiotyk niekiedy jest jedynym wyjściem. Ale nie co roku lub nawet kilka razy do roku. Często przepisywany jest 'na wyrost'. Zanim sam/sama go przyjmiesz lub podasz potomkowi, upewnij się, czy to ostateczne wyjście.Źródło:
-Sonnenburg Erica, Justyn "Zdrowie zaczyna się w brzuchu"

2 komentarze: